nedeľa 19. marca 2017

The Raven Boys - Maggie Stiefvater

Autor:  Maggie Stiefvater
Originálny názov: The Raven Boys
Slovenský názov: Havraní Chlapci
Séria: The Raven Cycle
Diel: prvý
Počet strán: 416
Rok vydania: 2012
Anotácia: Every year, Blue Sargent stands next to her clairvoyant mother as the soon-to-be dead walk past. Blue herself never sees them—not until this year, when a boy emerges from the dark and speaks directly to her.

His name is Gansey, and Blue soon discovers that he is a rich student at Aglionby, the local private school. Blue has a policy of staying away from Aglionby boys. Known as Raven Boys, they can only mean trouble.

But Blue is drawn to Gansey, in a way she can’t entirely explain. He has it all—family money, good looks, devoted friends—but he’s looking for much more than that. He is on a quest that has encompassed three other Raven Boys: Adam, the scholarship student who resents all the privilege around him; Ronan, the fierce soul who ranges from anger to despair; and Noah, the taciturn watcher of the four, who notices many things but says very little.

For as long as she can remember, Blue has been warned that she will cause her true love to die. She never thought this would be a problem. But now, as her life becomes caught up in the strange and sinister world of the Raven Boys, she’s not so sure anymore.

From Maggie Stiefvater, the bestselling and acclaimed author of the Shiver trilogy and The Scorpio Races, comes a spellbinding new series where the inevitability of death and the nature of love lead us to a place we’ve never been before.

Recenzia:
Na túto sériu som sa chystala už dlho, keďže v zahraničí ba ňu počuť samé chvály. Síce príbeh nie je niečím čo by som si vybrala z vlastnej iniciatívy, musela som mu dať šancu. Avšak nedávno som na prvú knihu počula aj niekoľko negatívnejších ohlasov, a tak keď som sa do knihu konečne pustila, bolo to s istými obavami.

A tieto obavy sa aj celkom naplnili. Vedela som, že kniha sa má od jej popisu dosť odlišovať, no to mi neprekážalo. Hlavná predstaviteľka Blue mám totiž svojim bozkom odsúdiť svoju pravú lásku na smrť. Nápad zaujímavý, no určite nie na toľko, aby zaplnil celú knihu. Oveľa nádejnejšie znie to, že skupinka stredoškolákov sa má pokúšať nájsť a zobudiť akéhosi kráľa, ktorý im má potom splniť nejaké želanie. To už aspoň znie ako nejaké sľubné dobrodružstvo.

Avšak realita bola podľa môjho názoru trochu iná. Počula som, že v tejto knihe ide o tzv. magický realizmus. Čiže reálny svet s prvkami mágie. Čo som nečakala však boli veštice, predpovedanie budúcnosti a smrti, duchovia, rituály a podobné veci. Nikdy som nič takéto nečítala a ako sa ukázalo, ani o to nemám veľmi záujem.  Prišlo mi, že mágia v tomto svete nemá žiadne pravidlá, a tak sa každú chvíľu udialo niečo, čo nedávalo veľmi zmysel a nebolo to nijak vysvetlené, no zároveň to postavám ani nevadilo. Ja som z toho však bola veľmi zmätená. Aj to bol však pokrok oproti znudenosti, ktorú som pociťovala asi celú prvú polovicu knihy.

Rada by som povedala, že aspoň postavy som si obľúbila, no tiež tomu tak nebolo. Na začiatku sme boli zahltení kopou informácií o hlavných postavách, no niektoré z nich boli pre prvú knihu takmer úplne nepodstatné a napriek tomu som mala pocit, že ani na konci tie postavy takmer vôbec nepoznám a nemám k ním žiaden vzťah.

Jediným plusom tejto knihy bolo to, že sa zhruba v poslednej tretine udialo niekoľko celkom prekvapivých a dramatických vecí, čo si u mňa vždy získa nejaké body. Avšak po tom, čo som sa veľmi dlho nudila prišiel koniec nečakane rýchlo a napriek tomu, že od dočítania tejto knihy neprešlo tak veľa času, nespomínam si čo presne sa udialo a netuším ako by mala séria pokračovať.

Celá táto recenzia teda asi jasne hovorí o tom, že som sa v tejto sérii dosť sklamala a nemám záujem v nej pokračovať. Malá časť mňa je ale stále zvedavá čo na tom toľko ľudí vidí. Ak sa totiž pohybujete v internetovom svete kníh a hlavne medzi booktubermi, rozhodne ste už o tejto sérii počuli nejaké chvály. Momentálne si však hovorím, že by som sa mala viac sústrediť na knihy, ktoré ma naozaj zaujímajú a bavia a nie na tie, ktoré sú populárne a ja sa snažím zistiť prečo.  Nebudem preto túto sériu zatracovať na vždy, ale určite sa do pokračovania hrnúť nebudem.


0 komentárov:

Zverejnenie komentára